BYLINKY NEJEN DO KUCHYNĚ

12. září 2016 v 12:42 | Jitka Neznajová
Říká se, že všechno tu již jednou bylo. Slýcháme to hlavně o módě. Jak se zdá, nyní i ve svatební floristice objevujeme již objevené.


V současné době se můžeme setkat s využitím netradiční flóry v kyticích a různých květinových aranžmá. Kromě různých lokálních a sezónních travin, to jsou i bylinky, které dobře známe z kuchyně.


Překvapením však pro mne bylo zjištění, že bylinky, jako tymián, rozmarýn nebo šalvěj se objevovaly v kyticích už v antickém Řecku a Římě. To odstartovalo moji zvědavost o historii spojení květin a nevěsty.

Ve starém Řecku mívala nevěsta na hlavě věnec z bílých růží.
V antickém Římě však růže používali při oslavách svátku podobného našim Dušičkám. A v některých zemích je dodnes růže považována za smuteční květinu.

zdroj: expreso.cz

Ve starém Římě si nevěsty zaplétaly do vlasů květy pomerančovníku.
Z románského období nejspíše pochází zvyk rozhazování květin před novomanžely, aby se jim vyhnulo všechno zlé.
V gotice se staly ozdobou nevěstiných vlasů zelené věnečky nebo jen zelená stuha.
V pozdějším období, v klasicismu a empíru, se do svatebních kytic přidávaly stuhy s uzlíky, jako pradávný symbol svazku muže a ženy.
Věneček s kvítky pomerančovníku se znovu objevuje v baroku, jako symbol plodnosti a manželského štěstí. (A zřejmě nejen tehdy. Vzpomeňme na film Černý Tulipán, kde se nevěsta vymluví na ztrátu věnečku z pomerančových kvíků, aby se nemusela provdat.)

12/09/2016
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama